Przygotowanie do zabiegu
Zabieg Techniką Bowena polega na wykonywaniu przez terapeutę specyficznych 'Ruchów Bowena’. Są to delikatne ruchy wykonywane palcami dłoni na mięśniach, ścięgnach, więzadłach i tkance łącznej pacjenta, wprawiając te struktury w delikatną wibrację. Wibracja ta rozchodzi się po całym organizmie, mobilizując go do uruchomienia procesów samoleczenia.
Pomiędzy każdą sekwencją ruchów następuje konieczna kilkuminutowa przerwa, w czasie której pacjent leży i odpoczywa w samotności, podczas gdy jego ciało wykorzystuje potrzebny dla siebie czas do przesłania i przetworzenia sygnałów oraz zainicjowania procesów naprawczych.
Czas trwania zabiegu wynosi ok. 15 – 45 minut, czyli na sesję należy przeznaczyć ok godzinę. Terapeuta Bowena nie zajmuje się diagnozowaniem. Przebieg terapii ustala na podstawie wywiadu z pacjentem, dostarczonych przez niego wyników badań i własnej obserwacji.
Sesje terapeutyczne wykonuje się co 5 do 10 dni – najlepiej raz w tygodniu.
Terapeuta może pracować zarówno na gołej skórze jak i poprzez cienką bawełnianą odzież.
Najczęstszą natychmiastową reakcją na wykonane ruchy jest głębokie odprężenie, a nawet zasypianie. Odprężenie dotyczy zarówno napięcia mięśniowego, jak i samopoczucia psychicznego. Powszechnie też pacjenci odczuwają różnego rodzaju wrażenia w całym ciele, lub w niektórych jego częściach, które definiują na swój sposób, np. uczucie ciepła, zimna, mrowienie, wibracje, przepływ energii, drętwienie, ból, rozluźnienie, rozciąganie, przyśpieszone bicie serca, również reakcje emocjonalne (śmiech, płacz itp.). Jakakolwiek zmiana samopoczucia, czy to odczuwana przez pacjenta, czy zaobserwowana przez terapeutę, jest objawem pozytywnym – oznacza że organizm podjął pracę.
Pierwsze efekty terapeutyczne mogą być zauważalne już po pierwszej sesji.